Google bere své inkviziční tažení proti všem globálním formám vyčůránků a webtržníků celkem vážně. Ačkoliv český Seznam zatím klidně spí zimním spánkem a namísto kvality SERPu se hnípe ve vizuálních pičičmundovinách, i tak má průměrný český webař důvody k přemýšlení.
V okolních státech padá jedna odkazová farma za druhou (naše moravská jezédéčka, pravda, zatím drží), Google soudě dle šumu v kuloárech navíc dost možná přitvrdí v posuzování patičkových odkazů všeho druhu. Panika na sebe jistě nenechá dlouho čekat. Má ale smysl panikařit? Jak to vlastně je s těmi patičkami v SEO?
Proč nemá Google patičky rád?
Zejména proto, že zpravidla působí krajně nepřirozeně a tím Googlu bourají snahu o sbírání důvěryhodných signálů. Pojďme to vzít od lesa: vyhledávač chápe odkaz jako doporučení odkazované stránky v nějakém kontextu.
Provozuji zájmový web o psech a doporučím z článku o psím žrádle konkrétní e-shop s konkrétním žrádlem, protože je fakt super a můj pes má po něm hebkou srst. To dává smysl a působí to přirozeně. O poznání menší smysl ale dává, pokud na e-shop s psím žrádlem odkážu ze všech stránek svého webu – z kočičího žrádla, ze stránek o rybičkách a z rozboru vyšetření sloní prostaty.
Doporučuji ale pořád ještě alespoň z tematicky příbuzného webu – dejme tomu proto, že si o celém doporučovaném e-shopu myslím, že je bezva a nemám čas vyrábět na každé stránky odkaz přesně lícující cílovou stránku na dané téma. Ostatně, mám dost práce s psaním svého webu a co bych z toho měl. I tak už ale vyhledávač zpozorní a může začít přemýšlet o tom, jestli takové odkazy vypovídají o hodnotě stránek o psím žrádle na cílovém e-shopu.
Horší je, pokud provozuji také weby o pneumatikách a kadeřnictví své ženy a majitel žrádloshopu je můj kamarád. Zákazníci hledající zimní přezutí a fešnou trvalou jen těžko zaujme zobání pro andulky a nedává sebemenší smysl skrze odkazy tato nesourodá témata provazovat. Je nad slunce jasné, že se vyhledávač snažím občůrat a můžu si uškodit (buďto mi časem takové odkazy přestanou fungovat, nebo chytím penalizaci a nebudu fungovat já).
Pak je tu ještě zmíněný Seznam, který tohle všechno zpravidla neřeší pokud to fakt nepřeháníte a zdrojové weby nejsou opravdu hodně fujble. V českém kontextu skoro nemáte šanci to přepálit, pokud linkbuildingneřešíte u těch nejprofláklejších levných SEO garantérů nebo outsourcingem v někde v Indii. Jsem však optimista a věřím, že i to se jednou změní a nechcete se přece probudit k poznání že „už ani v Seznamu nejsme“?, že? :-)
Quo vadis, byznyse s patičkami?
Důležité je, že tento princip platí už dlouho a podle mého soudu bude platit dál. Mění se jen technická schopnost vyhledávačů rozeznávat smysluplné a manipulativní doporučení (ať už jsou v patičkách, nebo někde jinde). Pokud se při sjednávání spoluprací řídíte selským rozumem a jste doporučování (doporučujete) jen tam, kde to dává věcný smysl, není důvod k panice.
Mám sám několik klientů, kteří odkazy v různých patičkách (nebo site-wide kontextových boxech) používají ba i je občas sám vymýšlím. Pomáhá to v obou vyhledávačích. A světe div se, oni na ně lidé dokonce klikají a konvertují. Jasně, na celkovém počtu klientů a odkazů jich není mnoho, ale nejde paušálně tvrdit že nejsou.
Pokud jste doteď přes patičky valili výsledky přístupem „zatím to fugnuje tak jedem, dokud se to nepotento“ tak hlásím, že Potentookamžik se významně přiblížil a je nejvyšší čas pročistit si odkazový profil. Když ne kvůli zpytování svědomí tak proto, abyste se nevystavovali zbytečnému riziku, že vám konkurence „vytuní“ odkazové portfolio za vás. Ostatně, nabídek na „negativní SEO“ i u nás přibývá a ne nad všemi jde s klidem mávnou rukou.
Něco málo tipů, co si pohlídat:
- Vnímejte odkazový profil jako celek – jeden, dva pochybné site-wide odkazy vás nezničí a není asi důvod k panice. Problém je, pokud manipulativní doporučení tvoří podstatnou část toho, co o vás vyhledávač ví (vídám i weby, kde tvoří 90%+ všech odkazů).
- Problémem není ani tak to, že je něco site-wide nebo dole (vlevo, vpravo) na webu ale spíš to, že takový odkaz leckdy věcně nedává smysl. Než takový odkaz domluvíte / budete chtít zrušit, zamyslete se: je reálné, že by na něj návštěvník dané stránky chtěl kliknout? Pokud dává uživatelsky smysl, dává i SEO smysl.
- Je-li to technicky možné, zkuste domluvit anchor text a cílovou stránku tak, aby lícovaly na zdrojové sekce. Příklad: ze psích témat na psí stránky, z kočičích témat na kočičí strány. Leckdy to není ani moc práce navíc.
- Nepoutejte na sebe pozornost: nadužívání tzv. „exact match“ anchorů (s klíčovým slovem v přesné shodě) láká oko Mordoru. Odkazy obsahující brandový výraz jsou o fous „bezpečnější“
- Drsně špatné site-widy a patičky raději stahujte nebo na ně navěšujte „nofollow“
- Zbrklé hurá akce rovněž vázají nežádoucí pozornost: cokoliv tvoříte nebo rušíte, dělejte postupně, ne vše naráz („Franto, všechno zrušit ASAP!!„). Bude se vám to tak i snáze vyhodnocovat
Závěr
Pokud dává nějaký site-wide (patičkový nebo jinde plácnutý) odkaz smysl ( = je důvod kliknout a pomáhá) a pokud to s jejich podílem na celém odkazovém profilu nepřeháníte, není důvod panikařit. Naopak vám může ještě dlouho pomáhat.
7.4.2014 napsal Lukáš Pítra
Pěkné shrnutí a rady. Jsem rád, že masivním odkazovým patičkám (nejlépe s šedým pozadím a šedým textem) zvoní hrana. Bylo na čase.
Dík za zajímavý článek. Určitě doporučuji všem prostudovat doporučení Google Podvodné praktiky s odkazy
https://support.google.com/webmasters/answer/66356?hl=cs
Popravdě mě už ty na hlavu postavená pravidla Google nebaví. Sami si se SEO spamem nevědědí rady a už neví čím by zase pohrozili. Nevím co je podle nich nepřirozeného na tom, že si v třeba v šabloně zdarma umístí do patičky odkaz tvůrce šablony, grafik, kodér apod. Často byl tohle způsob jak se dostaly docela hezké šablony mezi lidi zdarma, protože „poplatkem“ bylo právě to uvedení odkazu.
Já rozhodně nebudu odstraňovat „credit“ informace ze svých webů o tom, že jsem jejich tvůrce, nebo že je vlastním. Ať si tahle nová pravidla strčí za klobouk …
Stando, odkaz tam přeci být může, jen musí být označený jako no-follow.
Přesně tak, k tomu slouží právě no-followj jak je uvedeno i v oněch doporučeních od Google :-)
Skvěle napsáno Lukáši. Několikrát se mi stalio, že jsem to někomu vysvětloval téměř totžným způsobem a odpovědí bylo, že jim to funguje (patička narvaná irelevantními odkazy) na dotaz, jak vědí že jim to funguje už nedokázali odpovědět. :-D
Za minimálně posledních 5 let se říkalo už několikrát, že patičky nefunmgují. Že by to bylo jinak? :D
Jakube, ono jeden čas patičky opravdu hodně fungovaly na seznam. Stačilo narvat spousty side-wide odkazů do patiček rozumně orankovaných webů a u středně konkurenčních slov nebyl problém dostat se na seznamu na první pozice. A jak vědět že to je tím? Když nebyl jiná propagace nové stránky a udělalo to tohle, tak příčina a důsledek byla zcela zřejmá. Sám jsem s tímhle jeden čas bojoval, ve smyslu, nechtěl jsem mít odkazy v patičkových spamlink farmách, ale konkurence v tom jela hodně, a být lepší než oni bez použití patiček stálo v jeden čas bohužel hodně sil.
Přesně tak, když nebylo nic jiného, pak se to dalo „nějak“ vyhodnotit. Já to říkám proto, že stále tyto věci slýchám a přitom se už několik let řeší to, že irelevantní site-wide odkazy jsou chybná strategie. Jenže dokud není BAN tak to lidé neřeší.
Andre, pořád myslím, že takové ty „SEO patičky“ jak je chápe a rozpitvává odborná komunita skutečně ve většině případů moc dobře nefungují.
Fungují samozřejmě celkem slušně ty, které jsou v prvé řadě smysluplný odkaz a shodou okolností jsou zrovna v patičce.
Pak je nějaká šedá zóna těch, které něco dělají a někde pomáhají ale zároveň s sebou nesou dnes už značné riziko a o těch komunita přirozeně moc nemluví protože málokdo si chce vychovávat klienta do průšvihu. Hamba výjimkám :-)
Otázka k diskuzi je, kam Google svými direktivami bude posouvat, co je a co není šedá (černá, bílá) zóna nicméně stejně jako se vším ostatním to nakonec stejně dopadne asi tak, že navzdory velkým BuBuBu budou „uživatelsky správné“ techniky dál pomáhat. Obdobně jako třeba v guest bloggingu.
Díky za skvělé shrnutí. Zítra se objeví jako odkaz na FB stránce Podnikání na Internetu. K tématu: umím si například představit odkaz v patičce, který povede na tematickou stránku v rámci daného webu a teprve z tohoto místa povede odkaz na podporující web. Pokud Google a do budoucna Seznam bude k odkazům přistupovat přísněji, řada PraSEO agentur bude muset výrazně přehodnotit práci. Konečně skončí doba, kdy klientský web zaplevelovaly nesmysly.
Jak už jinde bylo psáno, Google neřeší, jak by měl internet nebo SEO vypadat. Oni řeší, jak měly vypadat PODLE Google. Díky Google je nofollow zbytečný tag. Pokud Google vadí patičky, sitewide či affill odkazy, pak je má prostě ignorovat nebo jim snížit váhu. Právě díky dementnímu postupu s penalizacemi a vynucením nofollow u řady bezproblémových odkazů vzniklo „negativní SEO“. Navíc většina nadšenců, kteří mají blogy na free službách nebo jsou rádi za wordpress či Tumblr a další ani neví, že nějaký nofollow existuje. A Google je šmahem potrestá, jako by prováděli nějakou black-hat praktiku. Nebylo by pro všechny jednodušší, kdyby prostě problematické odkazy nebral v potaz a celá tahle šaškárna by byla zbytečná? Nebo to je zas další marketingový tah jak více zviditelnit Google korporaci, nahnat lidi do GWT (aby se o penalizaci vůbec dozvěděli), do G+ a Authorship (kvůli lepšímu SEO a vytahání osobních údajů i fotky) atd.?
Super článek Lukáši.
Ale ono, někdy majitelé webů vidí mnohem dál.
Na http://www.csfd.cz/ si můžeš prohlídnout, co dávají v kině a kdyby jsi dostal chuť, rovnou můžeš hledat nový dům, kde můžeš film více vychutnat.
Zdravím,
četl jsem až dokonce, ale nedozvěděl jsem se jak ověřit, že mé stránky Google penalizoval právě za odkazy vedoucí ze stránek ven nebo na stránky. (Pokud to někde v článku je, omlouvám se …)
1)Jak lze poznat, že mé stránky potrestal Google právě za dva až tři patičkové odkazy. Odkazy jsou na další vytvořené weby, tematicky ne zcela příbuzné.
Nebo pokud jsou odkazy na domovské stránky tvůrce/ů webu.
2) Trestá Google i za odkazy na stažení rozšířených programů jako například Adobe Reader nutných k prohlížení souborů uložených na stránkách?
3) Trestá Google za odkazy z webu na ulozto.cz , kde jsou nahrány soubory, které se nevešli na vlastní web?
Jak lze ověřit, že Google potrestal web penalizací právě za výše uvedené?
Děkuji za reakci.
Petře, díky za otázky:
1) Myslíte odchozí odkazy? V každém případě za 2-3 odkazy by trest přijít neměl, pokud nejde o extrémně špatné weby zapojené do nějaké větší „zkaženosti“ a zároveň vaše jediné odchozí (příchozí) odkazy vůbec. Mrkněte na více základního info na: http://www.youtube.com/watch?v=3mdMXdQ_VyU. I tak myslím, že skutečně 2-3 by na problém zadělat neměly. Pokud si nejste jist, označujte vlastní odkazy na rizikové weby jako nofollow, ideálně je tam nemějte :-)
2) Nemyslím si, není důvod
3) Nemyslím si, také není důvod
díky za rychlou reakci. „nofollow“ přímo u ne/tematických odkazů používám. Jak poznám, že mé weby Google penalizoval za odkazy je v tom video odkazu?Jinak ještě jednou díky.
Petře, jde o to jakou penalizaci máš na mysli, je jich několik typů:
– lokální – na danou URL
– globální – na celou doménu
– manuální
– logaritmická
Manuální zjistíš v Google Webmaster Tools – přijde ti zpráva. Algoritmickou nezjistíš nijak než poklesem GTPR (často na 0), návštěvnosti (výrazně o desítky procent meziročně) a pozic (o desítky pozic).
A co katalogy nebo informativní weby, dejme tomu o hodnocení sš/vš kde je třeba 500 odkazů v lajně a přitom má velkou informativní kvalitu a google to vyhodnotí jako farmu a ještě to uškodí samotným školám? Jsem z toho trochu jelen
No já mám tedy pocit, že patičky pořád jedou. A co postranní odkazy v šabloně stránky?
Tak patičky zatím nevyužíváme a mám v plánu s tím začínat – i když na seznam by to možná zabralo
hernajs *nemám v plánu :)
Pěkný článek! měl bych otázku, jak je to v případě tvůrců webů? Vyplatí se na vytvořené weby dávat do patičky „vytvořilo xxx.cz“ kde „xxx.cz“ nese odkaz na web? Většinou se totiž samozřejmě jedná o netématické weby. Pokud se ale web líbí, spousta lidí může kliknout.. Jak tohle vidí Google? Může to nějak uškodit nebo je dobré dávat alespoň nějaký typ rel=““?
Pokud je to (semi)brandový odkaz, tak by to neměl být problém. Pakliže by šlo ale o hodně webů a odkaz by vedl přes nějaké komerční klíčové slovo & vedl by na nějakou nedejbože okatě optimalizovanou vstupní stránku, pak by bylo jistější na ně pověsit nofollow. V obou případech to nějaký přínos má, preferoval bych první brandovou cestu.
Je to tedy nevhodné i když tam chci hodit svoje další projekty, které jsou různého oboru?